Marcowe bezpłatne szkolenia dla OPIEKUNÓW Polecamy!

Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego, ustanowiony na 11 lutego przez papieża Jana Pawła II, to data ważna nie tylko dla hospicjów. Ciężko chorych dorosłych i dzieci, wymagających stałej opieki, jest wśród nas coraz więcej. Perspektywa długiego życia w chorobie, wiąże się także z potrzebą zapewnienia wsparcia ze strony najbliższych.

„Opiekun rodzinny – nie musi być sam” to już druga ogólnopolska kampania Fundacji Hospicyjnej, która zwraca uwagę na ten szeroki problem. Opiekunów rodzinnych w Polsce może być ponad dwa miliony. To na nich spoczywają codzienne zadania związane z opieką nad chorym bliskim w domu. Fundacja podejmuje wiele działań praktycznych, aby zapewnić im bezpośrednią pomoc. W sobotę 10 lutego w Hospicjum ks. Dutkiewicza przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku odbędzie się dzień bezpłatnych badań profilaktycznych dla rodzin pacjentów Hospicjum. Zwykle troskę o własne zdrowie odkładają one na dalszy plan, dlatego możliwość zbadania się jednego dnia w jednym miejscu jest dla nich dużym wsparciem.

„Spotkanie z okazji Dnia Chorego to szczególna okazja, by zwrócić uwagę na sytuację wszystkich, którzy zmagają się z cierpieniem i chorobą. Warto pamiętać, że to nie tylko pacjent szpitala czy hospicjum, ale często też anonimowy mieszkaniec bloku, którym opiekuje się żona lub mąż, sami będący w podeszłym wieku. Hospicjum Dutkiewicza, instytucja z 35-letnim doświadczeniem w opiece nad ciężko chorymi, stara się zwiększyć społeczną świadomość ich sytuacji” – mówi Anna Janowicz, Prezes Fundacji Hospicyjnej.

21 lutego ruszy także cykl bezpłatnych warsztatów z zakresu opieki domowej dla osób opiekujących się swoimi bliskimi. Odbędą się zajęcia z psychologiem, pracownikiem socjalnym, pielęgniarką i rehabilitantem. Szczegółowe informacje i zapisy: a.wlodkowska@hospicja.pl lub telefonicznie 668 45 743.

Fundacja Hospicyjna prowadzi Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Opieka jest świadczona nie tylko w Dom Hospicyjnym przy ul. Kopernika 6, ale też w domach chorych – dorosłych i dzieci. Pomysłodawcą pionierskiego 35 lat temu w Polsce modelu domowej opieki hospicyjnej był ks. E. Dutkiewicz. Zespół hospicyjny dojeżdża do swoich pacjentów na regularne wizyty: w samym tylko 2017 r. pokonał trasę ponad 80 tys. km (to tak, jakby w ciągu roku dwa razy okrążyć Ziemię!). Organizacja ma wiele powodów, by pomagać. W działania na rzecz swoich podopiecznych zaangażowana jest w 100 procentach. Hasłem #ZnajdźSwójPowód zachęca do zapoznania się z jej działaniami i przekazania 1% podatku na ich kontynuację. Więcej informacji: www.fundacjahospicyjna.pl

Kontakt: Anna Laska 668 895 072, a.laska@hospicja.pl