KOMUNIKAT INFORMACYJNY nt: PAKIETU SZUMOWSKIEGO

Koleżanki i Koledzy

Członkowie OIPiP w Gdańsku

Przesyłam Państwu informację nt. „Porozumienia/Pakietu Szumowskiego” gdyż hejt w mediach społecznościowych wprowadza zamęt informacyjny. Klikać jest znacznie łatwiej niż praktycznie działać… Nie dajcie się wciągnąć w permanentną krytykę lecz sami przeanalizujcie:

Po pierwsze Porozumienie dotyczy całego pakietu działań by docelowo warunki pracy i płacy były godne. Należy zatem przeczytać PAKIET w całości .

Po drugie na naszej stronie internetowej oraz na stronie NRPiP i OZZPiP długo wywieszone były Stanowiska dotyczące planów/losów „4x400” i NIKT nie zgłosił do nich żadnych negatywnych uwag – zatem zostały w dniu 09.07.2018r. zrealizowane w/w POROZUMIENIEM  w § 1. Oczekiwania Środowiska Zawodowego były konkretne-aby włączyć „dodatki Zembali” do podstawy wynagrodzenia.

Po trzecie wspomnijmy proszę prowadzoną przez KOPiP akcję rozpoczynającą się w Gdańsku w listopadzie 2014r. gdy mówiono nam, „że ani złotówki nie ma na podwyżki i nie będzie, bo Ochrona Zdrowia boryka się z potężnymi problemami finansowymi, długami etc.) – walczyliśmy konkretnie o 3x500zł brutto i było to wymarzonym celem do zrealizowania. Okrągły Stół Pielęgniarek i Położnych w lutym 2015r. uświadomił konkretnie Włodarzom i Mediom – jak ogromnym zagrożeniem jest narastający brak naszej Kadry i z czego on wynika… Akcja Ogólnopolska doprowadziła w efekcie do „4x400” realizowane od 2015! Niestety okazało się, iż ku naszemu niezadowoleniu i słusznemu oburzeniu kwota okazała się być kwotą brutto-brutto i stosowana była jako DODATEK OBOK PENSJI. Nie ustaliśmy zatem w działaniach o włączenie jej do pensji na stałe! W niektórych placówkach med. już to się działo , a w innych pracodawcy zaklinali się, że nigdy nie będzie to możliwe!!!

Skutecznie zatem przez lata naciskaliśmy na Ministra Zdrowia oraz na Dyrektorów i Prezesów aby włączali transze do podstawy wynagrodzenia. Losy DODATKU ZEMBALI były zagadkowe, bo nie były gwarantowane NA STAŁE!

Obecnie

1200 zł. (już nie brutto-brutto a zwykłe brutto) dołączone zostanie do podstawy brutto i zwiększy ją zasadniczo od 1 lipca 2019r. z tym ,że od dnia 1 września 2018r. – w wysokości NIE NIŻSZEJ NIŻ 1100 NA PEŁEN ETAT PRZELICZENIOWY. Wzrost tego wynagrodzenia będzie pokrywany ze środków NFZ.

Oczywistym jest fakt, iż od wzrostu podstawy narastają również wszelkie pochodne… NIC ZATEM NIE TRACIMY A WRĘCZ ODWROTNIE!

Nie polecam zatem kierowania się chaosem/hejtem w mediach społecznościowych lecz polecam zrobić konkretną symulację na konkretnych przykładach…..

Rozumiem, że postawa oczekująca czyli roszczeniowa może rodzić niezadowolenie bo oczekiwani a mogą sięgać i 100% wzrostu / podwyżki-czego wszystkim całym sercem życzę!

Jednak jako współzałożycielka KOPiP i osoba od 20 lat walcząca o godną pracę Pielęgniarek i Położnych ( w OZZPiP oraz w ORPiP w Gdańsku i NRPiP w Komisji ds. Warunków Pracy i Płacy) oceniam, iż nigdy jeszcze nie udało się osiągnąć tak wielkiej PODWYŻKI PODSTAWY WYNAGRODZENIA (biorąc pod uwagę, iż podstawa często wynosi 2200zł – tj. wzrost o 50%!). Porozumienie proszę potraktować jako wynik wieloletnich starań (łańcuch działań)     WZROSTU PODSTAWY WYNAGRODZENIA CZYLI ZAGWARANTOWANEGO

W/w Pakiet Szumowskiego wiele gwarantuje (np. obligo płatny urlop szkoleniowy itd.) lecz jest również  kolejnym etapem wielu działań tj. GWARANTOWNE NORMY ZATRUDNIENIA (bezpieczne dla Nas i Pacjentów), projekt programów rozwojowych dla uczelni medycznych, wprowadzenie jako nowego i dodatkowo płatnego produktu zwanego PORADĄ PIELĘGNIARSKĄ, wzrost wskaźników / współczynników pracy określonych w ustawie z dn. 8 czerwca 2018r. tak aby godnie odzwierciedlały naszą odpowiedzialność i wykształcenie, kompetencje!

Uwaga! W/w Porozumienie podwyżkami obejmuje również tzw. „Pielęgniarki Gabinetowe”, które niestety często były przez pracodawcę podwyżkami nie obejmowane. Pielęgniarki i Położne pracujące na um. zlecenia również nadal będą objęte podwyżkami – wbrew mylnym informacjom w Internecie. Osoby zatrudnione na tzw. Kontraktach będą miały wzrost stawki godzinowej wg. w/w zasad na wymiar etatu. Biorąc pod uwagę, iż praca na kontrakcie nie daje możliwości dodatku za noce i święta oraz wysługi lat czy funkcyjnego itd. zwróciłam się z prośbą do Pracodawców aby wzięli pod uwagę, iż w Porozumieniu jest zapis: NIE MNIEJ NIŻ 1100… może zatem być więcej. (1100 dla wielu kontraktowych może być obniżką – czego nie polecam robić , bo da odwrotne do oczekiwanych EFEKTY!)

Dokładną treść porozumienia polecam przeczytać na :  http://www.oipip.gda.pl/aktualnosci/373

Anna Czarnecka

Przewodnicząca ORPiP w Gdańsku